Audio Gladen Zero Pro 165.2 Pp Active
★★★★★ 4.3 130 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.bcb-schweiz.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
High-end system consisting of a 165 mm woofer and a 28 mm dome tweeter. The woofer has a phase plug in the center. Acoustically, the phase plug ensures that the sound emitted by the cone is not reflected at the pole core. In this case, phase shifting can lead to cancellations that are noticeable as a dip in the midrange. A passive crossover is included with the speaker system (not with AC active version). The complete Gladen Zero Pro speaker system is designed and built in Germany. For better alignment or mounting of the tweeter the optional Gladen PODs can be used.
  • General Features: High-End Systems Sand-coated paper cone Die-cast basket Rear chamber tweeter Zero Point Dust Cap Nomex spider 38 mm voice coil Made in Germany 2-way System 2 x 225/150 Watt 28 mm tweeter 6,5” phase plug mid-woofer 3 ohm impedance
  • Woofers Name: HG-165ZPPP-3 DC resistance: Rdc 2,5 Ω Nominal impedance: ZN 3 Ω Resonance frequency: fs 53,86 HZ Voice coil diameter: 37 mm Mechanical Q factor: Qms 3,92 Electrical Q factor: Qes 0,45 Total Q factor: Qts 0,40 Moving mass Mms: 14,22 g Effective piston area: Sd 135 cm2 Mechanical resistance: Rms 1,23 Kg/s Compliance: Cms 0,61 mm/N Force factor: BL 5,17 Tm Equivalent air volume: Vas 15,71 dm3 Efficiency: η 0,53 % SPL 2,83V/1m: 94,26 dB Cone: Paper Spider: Nomex Surround: Rubber Coil former: Aluminum Basket: Aluminum Phase Plug: Aluminum
  • Tweeter Name HG-28PV DC resistance Rdc 3,4 Ω Nominal impedance ZN 4 Ω Resonance frequency fs 800 HZ Voice coil diameter 28 mm
UPC 793518066438
Impedance 4 Ohm
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 10 pounds
Manufacturer Gladen
Speaker Size 6.5 Inches
Speaker Type Component
Is Waterproof FALSE
Number of Items 1
Item model number ZERO-PRO-165.2-PP-Active
Product Dimensions 9"D x 7"W x 17"H
Included Components ZERO-PRO-165.2-PP-Active
Vehicle Service Type & SUVs, Select Cars, Truck
Recommended Uses For Product Mechanical
Surround Sound Channel Configuration 1.1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
130 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (104)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)