TB50C190
★★★★★ 4.4 54 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.bcb-schweiz.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Shape: Conical 60 (double cut)
  • Blade Diameter: 0.7 inches (19 mm)
  • Blade Length: 0.7 inches (17.5 mm)
  • Shaft diameter: 0.2 inches (6 mm)
  • Shaft Length: 2.0 inches (50 mm)
  • Type: Low
  • Maximum RPM: 10,000
  • Weight: 2.6 oz (69 g)
Style Double Cut
Pattern Conical 60°
Item Weight 2.43 ounces
Part Number TB50C190
Manufacturer TRUSCO NAKAYAMA CORPORATION
Item model number TB50C190
Batteries Included No
Batteries Required No
Package Dimensions 4.92 x 0.94 x 0.91 inches
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
54 ratings | 22 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (44)
4 stars
5% (3)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (6)